Nahrávám...

Sazby hypoték dál rostou

23.11.2017 | Aktuálně

Průměrná sazba nově sjednaných hypoték v říjnu stoupla na 2,1%. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex.

Vývoj hypotečního trhu i podle statistik ukazuje, že úrokové sazby míří vzhůru a období hypoték pod 2% je definitivně pryč. Průměrná úroková sazba nových hypoték v Česku v říjnu vzrostla na 2,1% ze zářijových 2,04%, a je tak nejvýš od podzimu 2015. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

Ještě důležitější ale je, že jde o největší meziměsíční zdražení posledního roku a že bude pokračovat. Centrální banka začátkem listopadu už podruhé zvedla svou dvoutýdenní repo sazbu, která ovlivňuje cenu peněz v ekonomice a od které se odvíjí i výše sazeb na úvěrech pro podniky i domácnosti. Nyní je na úrovni 0,5% poté, co ji centrální banka v srpnu zvýšila poprvé od dob finanční krize. A zatímco srpnové zvýšení sazby ČNB banky do úroků hypotečních úvěrů celé nepromítly, na další listopadové zvýšení rychle zareagovala většina hráčů hypotečního trhu a minimální sazby zdražily od 0,1do 0,3 procentního bodu. Získat sazbu pod 2% tak, jak to bylo běžné poslední dva roky, už proto není pravděpodobné.

“Průměrné sazby Fincentrum Hypoindexu nadále potvrzují, že si banky jako reakci na zvyšování základních sazeb ČNB zvolily  pomalé promítání utahování měnové politiky do hypotečních úvěrů. Každé další zvýšení sazeb ČNB však přinese vyšší reakci bank, a pokud bude mít ČNB repo sazbu do 2 let na úrovni okolo 3%, které nedávno zmínil guvernér ČNB, čekaly by nás v té době i u hypotečních úvěrů sazby, na které jsme byli zvyklí před 10 lety”, komentuje nejnovější vývoj Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

Většina analytiků očekává, že další zvýšení sazby ČNB přijde v únoru, ale vyloučeno to není ani na nejbližším prosincovém zasedání bankovní rady.

Zdroj: Hospodářské noviny 22.11.